|
Mačiatka
Momentálne žiadne mačiatka neplánujeme.
Všeobecne:
Všetky mačiatka narodené v mojej chovateľskej stanici majú preukaz pôvodu, ktorý však budúcich majiteľov
nezaväzuje k chovu a ani k návštevám výstav, je len zárukou toho, že z mačiatka skutočne vyrastie britská mačka alebo kocúr. Mačiatka odchádzajú do nových domovov vo veku 13. týždňov, kedy sú už plne samostatné,
odčervené a očkované. Do nového domova dostanú malú výbavičku na prvé dni. Kúpna zmluva, očkovací preukaz (príp. čip a pas) sú samozrejmosťou. Začiatočníkom poradím.
Nakoľko sú mačiatka vychovávané ako moje deti, nové rodinky im starostlivo vyberám. Som veľmi rada, ak s novými majiteľmi zostanem v kontakte. Doživotný chovateľský servis je samozrejmosťou.
Čo si treba pripraviť, než si domov prinesiete mačiatko:
STRAVA:
- základom je mäso, hovädzie alebo kuracie (v žiadnom prípade nie bravčové) môže byť i morčacie, konské, králičie; všetko vždy 48 hodín premrazené
-superprémiové granule (Royal Canin, Hill´s, Biomill, Pro Plan, ANF ....)
- mliečne výrobky napr. tavené syry, tučné biele jogurty, tučný tvaroh, pribináčik, neslané tvrdé syry
- konzervy(Felix, ProPlan, Sheba, Gourmet, Animonda, Gimpet)
- vitamínky alebo vitamínovú pastičku
- trávička – môžeme si ju dopestovať samy alebo si ju zakúpiť v obchode. Je veľmi dôležitá ako prevencia proti bezoárom (chuchvalcom srsti v žalúdku). Proti bezoárom používam i špeciálnu pastu (BEZOPET, Laxativ).
Nezabúdame na vodu, ktorú musí mať mačička k dispozícii stále.
OSTATNÉ:
- misky – najlepšie sú keramické alebo sklenené. Sú potrebné tri – na vodu, granulky a na čerstvú stravu.
- záchodík – najideálnejší je krytý, kde má mačička dostatok súkromia
- podstielka – ja používam hrudkujúcu (Zverlit)
- škrabadlo – je dôležité na brúsenie pazúrikov (inak vám mačička bude škrabať nábytok) a aj kvôli tomu, že mačička rada leží na vyvýšenom mieste, aby mala o všetkom „prehľad“
- hračky kupujeme hračky určené pre mačičky. Dajú sa samozrejme vyrobiť i svojpomocne. Musíme však dávať veľký pozor najmä na igelitové sáčiky a špagátiky, s ktorými sa síce mačiatka veľmi radi hrajú, ale sú pre ne nebezpečné.
- taška alebo prepravka – je potrebná na prevoz, či už veterinárovi alebo na výstavu (tu by som zvolila skôr prepravku)
- peliešok – je dobré, ak mačička má „svoje“ miesto, moja však peliešok používa len vtedy, ak má mačiatka. Inak spáva so mnou v posteli.
- kefa – britské mačky nie sú náročné na starostlivosť o srsť, treba ich však raz do týždîa vyčesať, aby sme ich zbavili mŕtvych chlpkov
V neposledom rade je veľmi dôležité vybrať si správneho veterinára. Mal by mať záujem o mačky, o novinky a hlavne by ste mu mali dôverovať.
Mačičky sú stvorenia veľmi rozumné a inteligentné, niekedy v nich však zvíťazí lovecký pud, preto treba zabezpečiť okná a balkón sieťou proti vypadnutiu. To, že mačička prežije pád z veľkej výške nie je tak celkom pravda. Veľa ľudí sa už o tom presvedčilo a bohužiaľ, veľa mačičiek to neprežilo.
V prípade, ak máte záujem o mačiatko z mojej chovnej stanice a chcete si ho vopred rezervovať, stačí sa ozvať
e-mailom.
|
|
|